DIY Osterdeko: Süße Vasen aus Eierschalen

DIY Osterdeko: Süße Vasen aus Eierschalen

DIY Osterdeko: Süße Vasen aus Eierschalen basteln: Aus Ostereiern kann man noch viel mehr machen als sie einfach nur bunt anzumalen. Zum Beispiel süße Vasen als Deko für den Ostertisch oder als Geschenk im Osternest.

How much can I sell my intarsia woodwork for? This is the question I am being asked all the time. So I know that at least some of you out there are considering trying to sell your work.

So how much are they worth?

Early days - A typical scenario

You have started on a new and exciting woodworking knowledge called Intarsia. You can't get enough of it. Your family and friends are really impressed by the things you do. Then each new piece easily finds a home.

You are happy to give your finished pieces to your close family and friends. But then friends of friends begin to want pieces. It happens to you that while you really like doing them, there are other costs than your time. And even if you do not feel that you need to pay for your time, it would be nice to get some kind of return for your work.

Mid Intarsia Crisis

Now maybe not a crisis but now you start to think that it may be good to sell some intarsia pieces to recover the costs. And how much easier it is to get the manager to agree on a new machine in your workshop if you show a return. "Well loved heart, I have already made some bobs and with the money I can buy a whole new - insert your preference here - so I can make my intarsia even more efficient and then I will easily be able to get around to make the new coffee table you have always wanted and so richly deserves. "Woffle wofle.

The big question - "How much are they worth?

"How long is a string?

The Golden rule. "They are worth what customers will pay for them"

Which doesn't tell you anything. So let's look at a couple of price scenarios.

The academic method

A master's degree in business life will tell you that you are doing something like this. First calculate your total production cost.

material costs

* Timber including any waste - $ Very small

* Plywood backing - $ A small amount

* Hangers from a framing shop - a few cents

Expendable

* Sandpaper - $ more than you would initially imagine but still not much

* Glue - a few more cents

* Paint or oil painting - $ a few dollars

Overheads

* Workshop rental - it may be your garage but some time has to pay for it.

* Phone

* El

* Broom to sweep up

* yadda yadda yadda

marketing

* Cost of stall on local flea market / car start sales

* Travel cost to get there

* Your time is behind the stable all day

Profit

* The cream on top that you deserve beyond your wages to run your own business. And now the big one.

Labor

* Your local mechanic costs $ 50 (or $ 60 or $ 70) per hour to fix your car. And that's probably the first year teacher who has done the job anyway. It has taken you 84 hours to make your masterpiece (you have carefully noted the hours) and it looks amazing. You're not greedy so maybe $ 20 per hour is okay. It makes $ 1680 plus $ 50 for all materials etc. $ 1700 +. Probably will not get it at the local flea market.

Okay, let's be less ambitious and work for $ 5 an hour, actually I don't need anything, this is just a hobby. And I'm sure I must have got these hours wrong, lets pretend that it was just 40 hours of work. So $ 200 plus a little extra for materials, let's call it $ 220 up. Now it sounds more reasonable. If we don't, it's what we actually made a guess for the price. Sure there is a better way. You are right, there are.

One aside Sitting all day in the hot sun on a local flea market hopes that a punter with 220 kronor in your pocket will happen is okay sometimes but not a regular, reliable income stream. Oh, you say, but if you take your job to a local gallery, they want 40% or 50% or more for themselves. And all they have to do is hang it on their wall, I had to do all the hard yakka to do it. Motorvägsrån. But if you walk the gallery lane you don't have to hang all day, every day looking for customers. They do it. That's what you pay them for. And they have to spend the money to make their gallery look good, not you. We always tried to do qualitative woodwork so that we could interest the best galleries in the country. Good work. Pleased to pay their average as long as they keep them trucks over.

The two-month rule

I take my finished woodwork to the local craft gallery and talk to the owner. After a discussion, we reached an agreed starting price and his percentage. Listen to the owner. If they are good, they know their market. Your beautiful intarsia hangs on the wall. Hopefully the first thing the customer sees when they first enter the gallery.

* If the work is sold in less than two months, it is too cheap.

* If it takes much longer than two months to sell, it is too expensive.

* And you guessed it, if it sells in about two months, the price is right.

The first time I did this, I took 2 frog painters on Thursday. They both sold that weekend. Priced too cheap but I knew there was a market.

Okay, so now you know the price you can sell them to. But maybe you will only earn $ 5 an hour based on the time it took you to make it first.

So what have you got? The knowledge that you cannot expect your customers to pay for your inefficiency.

So what can you do about it. There are many ways to streamline your production. You will make your 20th frog much faster than the first. When you become more experienced you will come up with all kinds of short wounds. But that's another article.